Hakkımızda

Kurumsal

2006

Bosna Hersek işgaline karşı Almanya’da kurulup yardım faaliyetlerine başlayan İHH (Internationale Humanitäre Hilfsorganisate e.V.) Ankara’da 1993 yılında gönüllü çalışmaları ile yardım faaliyetlerine başladı. Zaman içinde dünyanın birçok yerine ulaşan Derneğimiz 2006 senesinde İnsan Hakları ve Hizmet Derneği olarak resmi hüvviyetine kavuştu.


Derneğimiz İnsani Diplomasiden Gıdaya, Camilerden Giyime, Yetim Hamiliğinden Sağlık çalışmalarına kadar birçok ayrı alanda faaliyetler yürütmektedir.


Türkiye’de İHH İnsani Yardım Vakfı teşkilatlanması esnasında “İHH Ankara” adını almış önce ahlak ve maneviyat çizgisinde, helal ve temiz toplum inşaasını amaçlayarak helal üretimlere başlayıp sonrasında Gimdes’ten Helal Sertifikası alan Türkiye’nin ilk Sivil Toplum Kuruluşu olmuştur.


Kurban, Yetim Hamiliği, Katarakt gibi birçok ilke önderlik yapılan organizasyonların Ankara’da temsilciliğini yapan Derneğimiz, 2021 Temmuz ayı itibarıyla ulusal ve uluslararası çalışmaların tamamını kendi misyonu çerçevesinde yapmayı ve toplumumuza anlatmayı amaçlamıştır.


Yukarıda da açıkladığımız üzere İnsan Hakları ve Hizmet Derneği ismimizle (İNSAN HAK DER) olarak yolumuza devam edeceğiz.